čtvrtek 4. srpna 2016

Na návštěvě v mém scrap-koutku

Nějak je tu u mě na blogu poslední dobou zamřelo:-( A přitom se minimálně pro Papero Amo stále scrapově činím. Tak vám tu postupně budu sypat starší články.
Dnes o mé pracovně, která už v tuto chvíli vypadá krapátek jinak. Ale o tom zase jindy..


Jelikož jsem svou pracovnu dosud nikdy nikde neukazovala, tak to dnes bude trochu delší:-) A pochopily jste správně, že vás tudíž dnes pozvu k sobě. Pohodlně se usaďte,  bude to smršť fotek a ani textově jsem se nějak neudržela:-D
Úvodem něco málo k vlastnímu prostoru, kde tvořím. Aktuálně mám to štěstí, že mám na scrap svoji místnost. Abych vás ale uklidnila, nezabírám jí jednak zdaleka celou a rozhodně bych se smrskla i na menší prostor, a především jsem teď s prostorem asi na vrcholu své „tvořivé kariéry“. Počítám totiž s tím, že prostor se mi v budoucnu bude už jen a jen smrskávat až budu nakonec ráda za malý koutek:-) Zatím si užívám ještě volnosti.

Velký pracovní stůl (142x78 cm) mám přímo pod oknem opřený o ikeáckou Expedit knihovnu. No stůl...vlastně je to jen surová OSB deska, protože se mi takto líbí (ale podložky jsou na ní pak nutné) :-) Co ale považuji za minimálně stejně důležité jako velký stůl je mít vše na dosah ruky. Proto u stolu sedím tak trochu jako pokladní ve své kukani, protože jsem prakticky ze všech stran (po stranách a částečně i zezadu) obklopená úložnými prostory a jinými nezbytnostmi, což je hodně praktické.
Tak to vezmeme nějak popořadě, co říkáte? Třeba zleva:-)
Vedle postele je skřínka, kde ale prakticky nic scrapového nemám. Zejí v ní třeba prázdné skleničky z dob, kdy jsem používala kytičky. Na ní je obraz, který jsem dělala kdysi dávno z malířských vzorníků. V popředí, hned vedle stolu po mé levé ruce (když sedím za stolem), vidíte starý odkládací stoleček vyčleněný pro často používaný Big shot. Na polici pod ním mám vesměs odkládací prostor na rozdělané věci apod. I odkládací prostory jsou ve scrap pracovně moc důležité, aby bylo vůbec místo na stole!
Ve skřínce mám ale také třeba stařičké propisoty různých abeced a šipek, které jsem dostala (stále docela fungují a používám!). Na skřínce mám v mělké krabičce zbytky papírů, které na drobné výseky používám a jsou tak po ruce u Big shotu.
Vlastní stůl, jak už jsem zmínila, je pod oknem. Na parapetu mám skleničku se štětci (není v záběru; používám je málo), malou pákovou A5 řezačku, dřevěnou bedýnku od vína ve kterém mám vyřezávací šablonky a kapesníky. Velkou řezačku u mě ale překvapivě nehledejte:-) Velké papíry řežu skalpelem a pravítkem přímo na podložce a velká řezačka mi tak nepřekáží a vlastně ani moc nechybí. I tu malou jsem pořídila teprve nedávno, ale ta se hodí, to jo:-) Jak je lehoučká a malá, tak jí můžu odkládat právě na ten parapet.
Na stole mám velkou A2 řezací podložku. Vpravo je ještě Crafting mat, ale jak nedělám mixed-media, tak jejích vlastností moc nevyužívám. Vlevo se mi moc hodí malý tácek, na kterém vždy shromažďuju ozdoby ke stránce, na které zrovna dělám, a neválí se mi tak všude kolem a nehledám je věčně.
Všechny thickersky a jiné abecedy či velké archy samolepek mám v překližkovém pořadači na dopisy (Ikea už  tento myslím nemá :-( )
V přední části tohoto pořadače jsou různé psací potřeby, dále pak tekutá lepidla, nůžky....a malé kladívko! To používám velmi často:-) Uhádnete na co? Né, prozradím rovnou: rozmačkávám (to je slabé slovo, prostě s ním majznu!...v denní dobu) s ním sponky od šešívačky, kterou využívám často, aby z druhé strany byla pěkně placatá. A totéž dělám s hřebíčkama (brads; jako scrapbookař co začal před érou enamelek jich mám hodně). Na lepíkách mám nezbytné poznámky o rozměru stránek, které dělám, a tahák k nastavení Crop-a-dile kleští:-)
Vedle mám v malém kontejnerku akrylové bločky. Hodí se mi jich mít takto hodně, protože jdu umýt naráz po tvoření do koupelny. V malé krabičce (polepená od sýru) mám drobné nezbytnosti: ořezávátko, gumu, datumovku, nit, sponky do sešívačky, atd. Sešívačky mám na dvě velikosti sponek a nad vším dohlíží oslík s poznámkovýma papírkama:-)
Malý organizér vedle jsem si přivezla z Berlína a jeho obsah se mění. Zůstávají jen tužky, skalpel, šídlo, pinzeta a knihařská kost. V krabičce před ním mám zbytky výseků, které jsem nakonec nepoužila (krabička je normálně zastrčená až pod organizér).
Černý Versafine a Versamark inkousty jsou jediné, které si nechávám na stole po ruce. Za nimi to není bordel, to si nechávám vždy pár voskovaných papírků z oboustranky kvůli abecedám a různým samolepkám (o tom jsem už psala..). Malý pořadač na dopisy vedle používám většinou tak, že si do něj odkládám papíry se kterými zrovna dělám a neválely se mi po stole (prostě stejně jako u předchozího stojánku skladování na výšku je vždy praktičtější, přehlednější a úspornější na místo). Také v něm mám odstřižky bílých čtvrtek, které využiju na razítkování, a malý blok.
A teď už se přesuneme ke knihovně vpravo. V poličce vlevo nahoře mám zatím nedokončené Snap album z dovolené, potom tam čeká prázdné 12*12 album (až se na tento formát opět někdy dám nebo začnu s PL).
Především v této poličce ale jsou 3 malé organizéry pro kutily na drobné ozdoby:
V poličce pod tím toho mnoho není, hlavně plastové kapsy a čekající prázdné album 8,5*11, které už brzy začnu plnit.
Polička vpravo nahoře vypadá nudně, ale jsou v ní důležité nezbytnosti:-) Jednobarevné papíry + různé efektové (glitrové, vellum, acetát), akvarelové a hodně bílých čtvrtek. V balíčcích zde mám zbytky Creative kitů. Malá nenápadná taštička vedle je hoodně důležitá...
...je to praktický harmonikový kapsář, kde mám naprostou většinu plochých ozdob, tj. samolepek, apod. Vejde se jich tam opravdu hodně  a hezky se v něm hledá. Už ale potřebuju asi pomalu druhý:-)
V poslední poličce nejvíc po ruce se v zadní části tísní 2 šuplíčkové organizéry pro kutily. Ty jsem milovala hlavně před léty, kdy jsem je pořizovala (bílé se neseženou, přestříkala jsem je). To jsem měla dost kytiček, knoflíků, písmenek na volno, apod. Vypadá to hezky, ale dnes už bych je asi nepořizovala (raději spíš ploché organizéry jako výše).
Teď už tyto ozdoby tolik nepoužívám, proto mi nevadí, že jsou šuplíčky v polici odsunuté dozadu a místo vepředu zabírá mnohem důležitější kontejner s lepícími páskami apod.
Vedle něj jsou ještě nastojato opřené praktické kapsy na druk (ty používám moc ráda), kde mám třeba zbytky ozdob z kitů nebo různé jiné ozdoby, které aktuálně používám.
Pod stolem to bude rychlejší, protože ve většině polic nejsou věci na scrap:-) Bývaly zde krabice s papírovými kytičkami, které teď už zejí prázdnotou nebo tu mám krabičky se stužkama, které už také příliš nevytahuji. Papírová taška je koš na papírový odpad. Rolička vpravo je celkem velký kus moosgummi, kterou jsem nedávno pořídila hodně zlevněný v galanterii a používám jej místo 3D lepící pásky, když potřebuju mít plastickou velkou plochu (typicky třeba celou fotku nebo na přání).
Když sedím u stolu a jen se trochu pootočím doprava, tak mám hezky na dosah šuplíky Alex z Ikey. Než půjdeme do šuplíků, tak na samotném Alexovi jsou má velká láska...papíry! Vedle je další odkládací prostor (těch není nikdy dost!), kde zrovna teď leží opět papíry.
Tenhle nápad na ukládání 12*12 papírů není můj, ale nevím už přesně kdo s ním v naší české scrap komunitě před několika lety přišel. Každopádně mu patří můj velký DÍK, protože je skvělý a funguje mi od samého začátku. Jedná se původně o papírovou aktovku (kupovala jsem v Tescu) na A4 dokumenty za pár korun, které se seřízla zavírací chlopeň a zůstala jen harmonika. Většinu papírů mám podle barev.
Otvíráme první šuple. Mám v nich celkem skromně inkoustových polštářků (bohatě mi stačí tyto Versafine, Ingvild Bolme a neonové Hero arts), stejně skromně i razítek na dřívku či na cling pěně. V penále jsou pastelky a kolem pár drobností, které nenašly místo jinde.  (Zastrčené – protože šuple se nevysune úplně - jsou asi 4 Distress inkousty...taky je mám! a jiné nepoužívané věci).
Druhý šuplík vypadá jako chaos. A tak trochu je! Ale vyhovuje mi. Dávám zde odstřižky papírů a tím, že je šuplík velký, tak se v něm dobře přehrabuje a opravdu jdu do zbytků často zalovit. V krabici jsou zbytky jednobarevných papírů a když chci hrabat ve vzorovaných, tak jí vyndám.
V dalším šuplíku jsou základy přáníček, embosovací kapsy (mám všehovšudy 3), dlouhé desky a vyřezávací šablony do Big shotu, penál na cesty a pár zásobních lepících potřeb.
Čtvrtý šuplík by asi nebyl kdybych se scrapem začínala až v posledních pár letech. Dřív ale holt vládly světem scrapu raznice, které bohužel nejsou moc skladné, takže proto mají svůj šuplík. K pár z nich se tu a tam vracím, ale mám tendenci na ně zapomínat. Hojně jsem také dřív využívala Dymo štítkovač.
A už vám dám se šuplíkama pokoj, protože v posledních dvou už v podstatě scrapový materiál není a jsou poloprázdné (jsou zde třeba obaly, které si nevím proč nechávám, nedodělané věci, apod..).
Nad tímto kusem nábytku je ještě dlouhá police (opět OSB deska..):
Zkraje nejvíc po ruce mám krabici s průhlednými razítky (více o ní zde).
Vedle je další šikovný kousek z Ikey (poradila mi jen Lucka P. – díky!). Je ideální na 15*15cm formát, tudíž v něm mám šestkové saady papíry, balík šestkových jednobarevných papírů a pár ozdob na vrch.
Vedle mám další mini šuplátka a nich čeká na své použití Fuse. Tenhle díl mám raději než předchozí dva v knihovně, protože ne všechny šuplíky jsou mini. Dolní největší ukrývá enamelky, perličky a další ozdůbky. Nad ním jsou embosovací prášky a zbytky výseků. V nejmenších už je to opět mix malých ozdob (šňůrky, průchodky, apod.)
Uff, už to bude končit:-D Posledním úložným dílem je starý (zřejmě) příborník z vetešnictví, který se mi na výšku bohužel nevešel do Alexe, tak je na polici. Jsou v něm washi pásky (až tolik je nepoužívám, takže co do počtu jsem proti jiným břídil), malé embosovací prášky, pár šňůrek a různé visačky a kartičky.
A pokud jste ještě neutekly (je tu ještě někdooo?) a přesunete se se mnou k vedlejšímu stolu, tak vám představím moje dva staroušky: pan Lada a pan Consul. Šicí a psací stroj. Moji věrní scrapoví společníci:-)
A to je už opravdu vše co vám mohu ukázat. A abych vás úplně dorazila, tak ještě pár věcí závěrem. Ano, před nafocením se trochu poklidila, ale v zásadě mám ráda pořádek i při tvoření. Je fakt, že když jsem dodělala stránku, tak je to na stole a okolo jako když vybuchl granát, to zas né že né, ale scrap je snad jedna z mála věcí, která mě baví uklízet. Ráda začínám novou věc s čistým stolem a tak se stejnou láskou všechny ty věcičky, co jsem vytahala, opět na konci zandavám na svoje místečko. Udržuju si tak přehled co mám a ráda se v materiálu přehrabuju:-) Samozřejmě když mám skluz a deadliny, tak to vypadá v pracovně méně idylicky.
Uspořádání se samozřejmě u mě v pracovně mění, stále hledám něco šikovnějšího a tak doufám, že třeba i vy jste našly dnes u mě inspiraci pro váš koutek. Za mě zlaté pravidlo: vše používáné co nejvíce po ruce a hlavně jednoduše! Některé věci na organizaci vypadají někdy hrozně cool a prakticky, ale nemusí vám vyhovovat;-)

Snad jste někdo našel inspiraci.

pá!
J.

3 komentáře:

 1. To nakukování do cizích pracoven mě prostě baví, každý to má vymyšlené trochu jinak a já ráda sleduju jednotlivé vychytávky. Takže moc díky za ukázku!
  Ale jestli budu něco potřebovat, tak jsou to silikonová razítka abecedy, která jsou v krabici hned vepředu. Ne kvůli razítkům, ale kvůli tomu podkladovému papíru, protože nápis "clearly Kelly" by se mi tedy náramně hodil do Kellyho kroniky :-D.

  OdpovědětVymazat
 2. Super, také se ráda podívám a někdy i inspiruji ...líbí se mi ta harmonika na papíry, už jsem jí také kdysi tady viděla, a od té doby ji hledám, bohužel neúspěšně ...

  OdpovědětVymazat
 3. Tedy, máš to naklizené :-O Já mám dojem, že mám stále binec, ale pořád něco kutím, jak říká můj vnouček a tak to stále sklízet nemá ani cenu :-)
  Taky mě baví nakukovat a zjišťovat, co je pro koho důležité, jak co skladuje a často jsem našla i inspiraci na vychytávku. Pobavila mě stať o raznicích ;-), protože nemám žádné vyřezávací mašinky, využívám je stále hojně a nedám na ně dopustit. Harmonikovou "aktovku" na papíry taky roky sháním a bezúspěšně. Myslím, že inspirace tehdy přišla od Astarte. No, jak se tak koukám kolem sebe, asi uklidím :-), s tímhle bych se chlubit nemohla :-))

  OdpovědětVymazat