pondělí 25. ledna 2016

Home - decor: Květinový závěs macramé

Chtěli byste si dnes se mnou vyrobit toto? (pojďtééé!):
Inspirací mi byl článek, na který jsem narazila na blogu Zahrady na niti , načež jsem na něj zapomněla, protože jsem nemohla sehnat pěknou barevnou šňůrku a z jutové se mi to dělat nechtělo. Pak jsem zas objevila krásné barevné šňůrky v e-shopu Papero amo, ale trvalo mi zas několik měsíců než jsem si tyto dva oblevy spojila dohromady a pustila se do toho. A můžu už teď říct, že jsem nadšená! Mimochodem techniky macramé (neboli česky drhání) je plný internet (zkuste si zadat na Pinterestu Macramé plant hanger). Já si ji vyzkoušela tímto poprvé (no možná v dětství si vybavuju nějaký drhaný náramek), takže nejsem vůbec odborník, ale můžu zato slíbit, že ji zvládne napoprvé kdokoli.

Co budete potřebovat:
·         4 x 2 metry provázku Garn und Mehr
·         barevné dřevěné korálky (velká dírka výhodou)
·         kroužek dřevěný či kovový (já měla po ruce jen kroužek od klíčů)
·         malý květináč s kytičkou (třeba sukulent nebo převislou pokojovku)
·         nůžky

Postup:
Pro výrobu květinového závěsu technikou macramé je na internetu velká spousta návodů, ale po kratší panice ke kterému z nich se mám přiklonit jsem se rozhodla jít si svou vlastní cestou, protože jak jsem záhy zjistila a vy samy uvidíte dále, není na tom žádná věda a vymýšlet vzor můžete za pochodu a také podle toho kolik vám zbývá šňůrek. Na větší květináče můžete použít 8 přepůlených provázků třeba v dvojnásobné délce, apod.

Já však chtěla pro začátek závěs jen na malý sukulentík, tak se do toho dáme.

1. Čtyři šňůrky o délce 2 metry přehnete v polovině a smyčkou přivážete ke kroužku (třeba od klíčů). Pro zavěšení při procesu tvorby můžete přidat ještě kousek provázku. Zavěšený nebo jinak napevno přidělaný se závěs dělá rozhodně lépe. Já ho ve své demo verzi měla v první fázi dokonce přivázaný k palci u nohy, ale pro focení mě napadla jen klika u dveří, u které se to nakonec dělalo docela dobře.
2. Začala jsem nejklasičtějším uzlíkem této techniky, který jste možná většina z vás někdy v dětství vyzkoušela. Určitě se mu asi říká nějak speciálně, pro mě jsou to interně „schůdky“. Je efektní a přitom tak jednoduchý: vezmete do každé ruky jeden provázek a vytvoříte v podstatě klasický uzlík tak, že uprostřed smyčky sevřete všechny zbývající provázky. Pokračujete tak pořád dokola, přičemž vrchní a spodní provázek v uzlíku musí být pořád ten na stejné straně (třeba v pravé ruce horní a v levé spodní nebo naopak, ale pořád stejně), jinak vám nevzniknou „schůdky“. Snad je to z obrázků trochu patrné:
Pokračovat můžete libovolně dlouho, jen pamatujte, že při tomto kroku se 2 z provázků zkracují výrazně rychleji. Já po cca třech centimetrech navlékla velký korálek (s hodně velkou dírkou) a pokračovala zase asi 3 cm (při pokračování jsem vzala jiné než předchozí dva provázky, aby se tolik nezkracovaly).
3. V další fázi už rozdělíme pramen provázků na čtyři (po dvou provázcích) a budeme vytvářet ramínka. Technika je zde libovolná, můžete střídat korálky s různými uzlíky jak vás napadne. Já na každou dvojici provázků navlékla střední korálek a asi 5 cm pod každým z nich začala dělat ploché uzlíky.
Tady fungovala metoda pokus omyl; napřed jsem dělala podobně jako u schůdků výše uzlík vždy stejným provázkem nahoru. Vzníká tím takový červíček:-) Další variantou je naopak vrchní a spodní provázek pravidelně střídat čímž vzniká plochá struktura (omlouvám se, jestli tohle čte expert na drhání, já jsem jen scrapbookař, hehe). Tu jsem si nakonec zvolila, takže předchozího červíčka rozpletla, ale takhle to zhruba vypadá pro srovnání:
Takhle se opakují cik-cak uzlíky pro ploché pletení:
4. Když jsem měla hotové 4 x 2 cm plochých uzlíků, navlékla jsem opět 4 větší korálky. Poté asi 2 cm pod nimi 2 uzlíky jako na posledním obrázku. Pak jsem opět navlékla 1 střední korálek na dvojici provázků, po něm 2 malé na každý jednotlivý provázek a nakonec opět jen střední na 2 provázky. Kousek pod korálkama opět asi 2 cm plochých uzlíků:
5. Teď nastává poslední, třetí fáze, kdy jednotlivá ramínka opět spojíme zpět, abychom vytvořili „košíček“ pro květináč. Princip je jednoduchý, vytváříme jakousi síť, přičemž každé očko spojuje jeden a jeden provázek od sousedních ramínek dvěma uzlíky (uff, takhle to zní složitě, ale z obrázků už je to jednoduché):
V této fázi je dobré mít po ruce už květináč a občas ho zkusit zapasovat a podle toho poupravit vzdálenost mezi očky. (uzlíky jdou rozvázat poněkud snadno, sama jsem se tomu několikrát nevyhnula)

6. Na závěr už jen uděláme jeden velký uzel ze všech osmi provázků a zastřihneme konce podle nejkratšího provázku (chceme-li mít volné střapce).
A tady jsou detaily hotového závěsu s květináčem i kytičkou:
Může to vypadat složitě, ale vůbec není! Vše je hotové cca za hodinu a nejdéle mi trvalo navléci korálky úzkou dírkou. Na zkoušku doporučuju udělat si takto menší závěs (na délku má od kroužku po spodek květináče 40 cm + 20 cm střapce), na větší si pak už určitě budete vědět rady. Důležité je jen si hlídat délku provázků; pokud se nebezpečně rychle zkracují musíte přestat uzlíkovat a nechávat nezapletené částí provázků (mě se to takto rozvolněné a s korálkama líbí nejvíc) nebo chcete-li naopak víc klasicky uzlíkovat (drhat) nebo mít závěs delší, musíte si na začátku nastříhat delší i provázky. Toť vše:-)

Já už se moc těším až v bytě přiděláme několik poliček v blízkosti oken, kam bych chtěla tyto závěsy rozvěsit. To pak se určitě utrhnu ze řetězu a udělám si několik dalších v různých barvách. Mrkněte v e-shopu na ty krásný barvičky provázků (mám zálusk na zelenou, neonovou růžovou a zlatou!!) Pokud byste si jich chtěli udělat také ve spoustě barvách a stačilo vám toto menší provedení, postačí vám i 10metrový odmotek za lidový peníz! Ale zas ta výzva zkusit si pak i velký z 16ti provázků...

Krásné pondělí všem!
Jana

5 komentářů:

  1. Jani, to je pohlazení po duši. KRÁSNÝ článek - úplně jsem se v myšlenkách vrátila do svého dětství, kdy byly drhané výrobky k vidění v každé domácnosti. Tvoje provedení je ale skrz naskrz moderní - závěs je ÚŽASNÝ!!! A jestli se pustíš do neonky se zlatou, tak dej určitě fotku na blog!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuju moc, Jíťo! Tohle je přesně pro mě ten motor pro dělání článků:-) Neonku mám objednanou, zlatá teď není a určitě až něco vyrobím tak zase nafotím.

      Vymazat
  2. ......holky, smekám klobouk,čepici, před vaší trpělivostí - dědek

    OdpovědětVymazat