pondělí 25. dubna 2016

Výseky "tón v tónu"


Dnes budou v hlavní roli vyřezávací šablony, ale kdo nevlastní BigShot ať nesmutní (a neutíká mi ještě!), použít můžete i  raznice (nebo - v minimalistické verzi - i jen řezačku).
Kromě šablonek (motivů, ale i abecedy,..) či raznic budete potřebovat už jen jednobarevné papíry nebo vzorované papíry s jednoduchým opakujícím se motivem. Výsledek můžete použít na stránku, do PL nebo na přání.
Dáte mi za pravdu, že šablonky nejsou levnou záležitostí,  takže ideální je, pokud z nich potom můžete dostat maximum a při tom aby to nevypadalo, že máte stejný motiv všude. Kromě rozumného vybírání univerzálních motivů tomu poslouží i dnešní technika.

Napadlo vás vyřezat/vysekat si tvary ze stejného papíru na jaký je pak nalepíte? Že to nemá smysl, když se to pak v podstatě ztratí? Omyl:-) Je to ideální způsob, jak decentně oživit nějaké prázdné místo a dodat mu plastičnost. U abeced se to hodí pokud nechcete mít nadpis příliš výrazný, aby buď nepřebil jiný nápis nebo prostě jen fotku či zdobení.
Dnes budou šablonky prostě hrát roli „křoví“:-)

Postup:
Vybraný motiv si několikrát opakovaně vyřezejte (podle toho jak velkou výslednou plochu chcete pokrýt). Vyřezat si můžete i nadpis (ten jen jednou).
Opakující se motiv si pak vyskládejte na stejný papír z jakého jste vyřezávali. Jakmile jste spokojení s rozmístěním, nalepte. Pokud jste použili papír s motivem, budete si muset trochu pohrát s tím, aby vám vzor lícoval (tedy nemusíte, ale přeci jen tak lépe dosáhnete kýženého efektu).
Já si vyzkoušela rovnou i abecedu, s níž jsem si napřed jen nanečisto vyskládala nadpis. To je ta výhoda nelepících písmenek:-)
Obojí jsem pak využila na stránku:
Výsledek je myslím skutečně zajímavě plastický a efekt je úplně jiný než kdybyste použili kontrastní hotovou abecedu:
Když už jsem byla rozjetá a nadšená výsledkem, vyrobila jsem i minimalistické svatební přáníčko s bílými výseky motýlků:
Tuhle techniku jsem si oblíbila už před léty a použila ji už na dvou dalších stránkách.
Zde s výřezy knoflíčků:
A tady na nadpis:
Poslední ukázka není ode mě, ale z internetu (autorkou je Denise Laborde):
http://kesiart.oxyweb.com/blog/2012/06/jeu-de-dies-pour-fond-de-page/
Pokud šablonky nemáte, výborně se hodí i raznice, protože jejich motivy jsou často jednoduché. Dobře budou vypadat kytičky, motýlci, sněhové vločky, ale klidně i jen jednoduchá kolečka, hvězdičky apod. Nebo si můžete na řezačce nařezat třeba 0,5cm proužky a nalepit diagonálně jeden vedle druhého s mezerami mezi nimi. Vznikne vám tak efektní podklad třeba i pro přáníčko, kde hezky vynikne plastičnost (která se v kapse přeci jen trochu vytrácí). A určitě si umím představit takovouto vlastnoruční výplňovou kartičku i v PL albu:-)
Doufám, že jste se vám dnešní technika líbila a máte inspiraci do nového týdne:-)

2 komentáře:

  1. Super nápad. Máte krásné stránky. Pokud mohu, nechám se inspirovat.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji Zuzko!! Jsem ráda, že se stránky líbí. Klidně se inspirujte, to naopak vždy potěší:-)

      Vymazat